درباره نشریه

درباره مجله

مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب» فصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه‌های اس‍لام‌ و ح‍ق‍وق، حقوق، حقوق اسلامی، حقوق بین‌الملل اسلامی، ح‍ق‍وق‌ بشر اس‍لام‍ی، حقوق جزای اسلامی، دادرس‍ی‌ اس‍لام‍ی‌، فقه، و فقه اسلامی، مطالعات تطبیقی حقوق اسلام و غرب، و حقوق ایران و غرب است. رویکرد و هدف دانشکده حقوق دانشگاه قم از انتشار مجله، بررسی عمیق موضوعات نوپیدا در حقوق غرب و تطبیق آن با مبانی و احکام شرع به ویژه فقه امامیه با بهره‌گیری از کارشناسان سطوح عالی دانشگاهی و حوزوی به منظور هماهنگ‌سازی و بومی‌سازی نهادهای حقوقی وارداتی غرب بر اساس مبانی دینی است. بی‌تردید استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در حوزه علمیه قم -به ویژه با عنایت به وابستگی تشکیلاتی دانشگاه قم به حوزه علمیه و امکان به کارگیری عملی این ظرفیت‌ها- سبب غنای هرچه بیشتر پژوهش‌های حقوقی فقهی خواهد شد. نخستین شماره این مجله در مهر 1393 منتشر شد و از همان شماره از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد.

   تمامی مقالات ارسال شده به مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب» پس از بررسی اولیه و طی کردن فرایند داوری تخصصی توسط حداقل دو داور به صورت محرمانه و دو سو ناشناس، و پذیرش نهایی منتشر خواهند شد. مقالات ارسالی پس از بررسی کامل توسط داوران و تأیید اعضای هیئت تحریریه منتشر خواهد شد. از نویسندگان و پژوهشگران محترم خواهشمند مقالات خود را بر اساس راهنمای نویسنگان مجله تنظیم فرمایند و مقاله را از طریق سامانه مجله ارسال نمایند و تا حد امکان از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با دفتر مجله خودداری شود. تمامی مکاتبات با نویسندگان و داوران از طریق وبگاه و سامانه مجله انجام می شود.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

- مجله پشتوانه آرشیو سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها در کتابخانه ملی ایران را دارد.

 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب

عنوان انگلیسی مجله

Comparative Studies on Islamic and Western Law

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Pizhūhish-i taṭbīqī-i huqūq-i Islām va gharb

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا چاپــــــی: 24764213

شاپا الکترونیکی: 24764221

حوزه موضوعی مجله

اس‍لام‌ و ح‍ق‍وق‌.

حقوق.

حقوق اسلامی.

حقوق بین‌الملل اسلامی.

حقوق بشر اسلامی.

حقوق جزای اسلامی.

دادرس‍ی‌ اس‍لام‍ی‌.

فقه.

فقه اسلامی.

مطالعات تطبیقی حقوق اسلام و غرب،

حقوق ایران و غرب.

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1393، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

فصلنامه

سردبیر

عادل ساریخانی

مدیر مسئول

سید حسن شبیری زنجانی

محل انتشار

ایران، قم

صاحب امتیاز

دانشگاه قم

ناشر

دانشگاه قم

انجمن علمی حامی

انجمن ایرانی حقوق اداری

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

12 هفته؛ حداقل دو داور.

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

اس‍لام‌ و ح‍ق‍وق‌.

حقوق.

حقوق اسلامی.

حقوق بین‌الملل اسلامی.

ح‍ق‍وق‌ ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ اس‍لام‍ی‌.

حقوق جزای اسلامی.

دادرس‍ی‌ اس‍لام‍ی‌.

فقه.

فقه اسلامی.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

340

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

K

KBP

نوع ماده

پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  مجله تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه قم به عنوان ناشر مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود. دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: بعد از پذیرش نهایی مقاله بایستی مبلغ 600 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز شود؛ و در سامانه مجله بارگذاری نماید.

بنابر مصوبه شماره 40879  مورخ 1401/02/24 معاونت پژوهش وزارت عتف ،  مقالاتی که در فرایند ارزیابی از نظر علمی، موفق به اخذ تأییدیه چاپ می شوند، لازم است جهت انتشار در مجله مبلغ 600 هزار تومان پرداخت نماید. شماره کارت: 6367957043564942 بانک مرکزی با شناسه واریز 317097076113570003100000000000  به نام  دانشگاه قم (حتماً با شناسه واریز باشد).

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های اس‍لام‌ و ح‍ق‍وق، حقوق، حقوق اسلامی، حقوق بین‌الملل اسلامی، ح‍ق‍وق‌ ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ اس‍لام‍ی، حقوق جزای اسلامی، دادرس‍ی‌ اس‍لام‍ی‌، فقه، و فقه اسلامی، مطالعات تطبیقی حقوق اسلام و غرب، و حقوق ایران و غرب به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. این مجله محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در مجله «پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

نشانی مجله

قم، بلوار الغدیر، بعد از شهرک قدس، دانشگاه قم، دفتر مجله پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب. کدپستی: 3716146611

تلفن دفتر مجله

 02532103627 | فقط چهارشنبه از ساعت 10 تا 12

آدرس وبگاه مجله

https://csiw.qom.ac.ir

رایانامه

csiw@qom.ac.ir

رایانامه پشتیبان

csiwjournal@gmail.com